Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

renowacja dróg

renowacja dróg

ZUL we Wrocławiu świadczy usługi w zakresie renowacji dróg o nawierzchniach ulepszonych i nieulepszonych

 

  • Wykonanie remontu nawierzchni nieulepszonej polegające na wykonaniu recyklingu istniejącej zdegradowanej nawierzchni „recyklerem” samojezdnym na głębokość do 20 cm, ułożenie – wyprofilowanie nawierzchni drogi równiarką samojezdną, zagęszczenie nawierzchni walcem drogowym samojezdnym,

  • Wykonanie remontu nawierzchni nieulepszonej tłuczniowej lub ulepszonej bitumicznej polegające na wykonaniu recyklingu istniejącej  zdegradowanej nawierzchni „recyklerem” samojezdnym na głębokość do 20 cm, ułożenie – wyprofilowanie nawierzchni drogi równiarką samojezdną, zagęszczenie nawierzchni walcem drogowym samojezdnym, powierzchniowe zamknięcie nawierzchni drogi grysem frakcji 2-5 mm związanym emulsją wolno rozpadową,

  • Stabilizacja gruntów według przedstawionej – projektowanej przez inwestora receptury ,

Dzięki bogatemu parkowi maszynowemu i wieloletniemu doświadczeniu, oferowane usługi wykonywane są kompleksowo i umożliwiają prace w systemie zaprojektuj - wykonaj. Gwarantujemy wysoką jakość wykonywanych robót w rozsądnych cenach. Roboty mogą być finansowane środkami własnymi inwestora lub dotacjami (sposób finansowania dowolny).